П`ятниця, 18.09.2020, 23:06
Вітаю Вас Гість | RSS

ЗШ №2 м.Світловодська

НАВЧАЛЬНИЙ РІК ТРАДИЦІЙНО СТАРТУЄ 1 ВЕРЕСНЯ, АЛЕ ФОРМАТ ЗАЛЕЖАТИМЕ ВІД ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 148
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Краєзнавча робота

Виховні можливості краєзнавства

 

"Знання своєї країни і народу є обов'язковою умовою суспільної діяльності,

а також критерієм освіченості особистості"
Ю. Стельман

 

Мабуть ніхто не стане заперечувати той факт, що краєзнавство має дуже великі виховні можливості. Особливо це стосується патріотичного виховання учнів, яке зараз є дуже актуальним, на часі. Високі поняття «батьківщина», «національна гідність», «патріотизм» починаються зі знання рідного краю, історії села чи міста, вулиці, домівки та власне, свого роду, тобто місця, де людина народилася, зросла, де пройшло її дитинство. Ми тільки тоді стаємо частиною народу, коли маємо глибокі почуття до землі, де проживаємо. Знання рідного краю збагачує, виховує нездоланну відданість Вітчизні.

Зараз я маю краєзнавчі матеріали до більшості уроків історії України, використовую їх також на уроках з всесвітньої історії. А все починалося, звісно, з пошуку, якій продовжується вже майже 20 років. Помітивши, як загоряються вогники в очах учнів, як їм цікаво дізнаватися про події, які відбувалися у нашому краї, про видатних людей, які пов’язані з нашим краєм, намагаюся постійно використовувати краєзнавчі матеріали на уроках історії. Це дає дуже великі виховні можливості і не забирає багато часу.

Але сьогодні я хочу нагадати, що краєзнавчі матеріали з метою патріотичного виховання можна використовувати також на уроках з інших предметів, поділитися деякими цікавими фактами, порекомендувати деякі видання. Запросити до співпраці з історико-краєзнавчим пошуково-дослідницьким клубом «Пошук», а у разі потреби – надати посильну допомогу  зібраними краєзнавчими матеріалами.  

Патріотичне виховання учнів нашої школи починається, власне, зі шкільного порогу. У вестибюлі школи, на першому поверсі – три прапори (України, Кіровоградської області та Світловодського району). На прапорі Кіровоградщини зображено степового орла із Мельгуновського кургану (т.з. «Литої могили») на Кіровоградщині. Власне з розкопок цього кургану 1763 року розпочалася вітчизняна скіфологія. Відомо, що виняткове місце серед скіфських  старожитностей України займає величезний унікальний скіфський  безкурганний могильник IV ст. до н.е., розкопаний у нашому місті. Торкаючись археологічних пам’яток та культур, потрібно згадати с.Пеньківку Світловодського району, що у другій половині ХХ ст. дало назву цілій археологічній культурі, яку ототожнюють з антами.

Багато вихідців з нашого краю зробили значний внесок у розвиток вітчизняної науки. Серед них є історики, правознавці, філологи, математики, фізики, біологи, зоологи, ентомологи, геологи, етнографи, медики, психологи, економісти, краєзнавці та музеєзнавці та ін. Маємо міністра культури – Олексія Корнійовича Романовського, уродженця с.Талова Балка Світловодського району. Романовський О.К. працював на посаді Міністра культури УРСР у 1973-1977 рр.  У нашому місті проживає академік Юрій Миколайович Гаврилюк. Учений у галузі сталі й сплавів, професор (2004 р.), член-кореспондент НАН України, лауреат Державної премії України (1991р.). Наша школа, зокрема, може пишатися Вознюк Наталією Миколаївною. Кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доктор філософії Наталія Вознюк навчалась у середній школі №2 міста Світловодська і закінчила  її з золотою медаллю (1982р.).  Щоб згадати про науковців зі Світловодщини під час уроку потрібно зовсім небагато часу, але як це наповнить душі учнів почуттям гордості за Малу Батьківщину! Тут можуть бути корисними наступні матеріали:

  • Смірнова Г.

     Науковці нашого краю. Відомі й невідомі земляки // Педагогічний вісник: Науково-методичний щоквартальний журнал, 2014, № 1-2, с.24-33.

http://koippo414.at.ua/load/pidagogichnij_visnik/naukovci_nashogo_kraju/8-1-0-74


 

  • Смірнова Г.

     Внесок учителів-краєзнавців в археологічні дослідження Світловодщини // З глибини віків: Збірка нарисів та статей з археології Кіровоградщини. – Вип.1 (Матеріали IV обласних краєзнавчих Куценківських читань. 15 лютого 2011 р.) – Кіровоград: Лисенко В.Ф., 2012, с.8-12.

http://koippo414.at.ua/index/ukrajinoznavstvo/0-72

 

Вчителі початкових класів, української мови та літератури можуть скористатися у своїй роботі записаними у нашому краї  та зібраними «Пошуком» легендами та переказами. Розповідаючи про українські думи, можна згадати «Думу про Івася Коновченка, Вдовиченка», яка  належить до дуже поширених народних творів. Цікаво буде знати учням, що мотиви цієї думи широко використав М.В. Гоголь в повісті «Тарас Бульба». Записано її понад 50 разів майже по всій Україні. Перша публікація припадає на 1819 рік. Події, що описані у цій думі пов’язані з нашим краєм, із старовинним м.Крилів. Знайти запис думи можна у вказаному виданні та на сайті:

  • Бокій І.М., Брайченко О.Д., Куценко Л.В. До джерел історії краю. – Кіровоград, 1994.

http://www.wikiwand.com/uk/Дума_про_Івася_Коновченка

Дізнатись про зв’язки Т.Г.Шевченка з нашим краєм, вшанування його пам’яті у м.Світловодську можна, переглянувши матеріали:

  • Смірнова Г.

Тарас Шевченко в історії Світловодська.

http://svetlovodsk.com.ua/4505-shevchenko.html

http://svmisto.com.ua/history/1349-taras-shevchenko-v-storyi-svtlovodska.html

  • Смірнова Г.Р.

    Памятник Тарасу Шевченку  у місті Світловодську.

koippo414.at.ua/index/kirovogradshhina_kobzarevi/0-103

Вчителі образотворчого мистецтва, з метою патріотичного виховання учнів, мають можливість використати у своїй роботі відомості про відомих художників та скульпторів, життя яких пов’язане з нашим краєм: Григорія Бондаренко, Миколи Боровського, Івана Петрова, Пінхаса Литвиновського, Петра Кодьєва та ін. У Світловодському міському краєзнавчому музеї зберігаються дві роботи Петра Івановича Кодьєва на шевченківську тематику: етюд до картини «Повернення Шевченка із заслання» та картина «Босоноге дитинство».

 

Взагалі з питань краєзнавства дуже корисно буде переглянути у бібліотеках нашого міста та в Інтернеті історичні календарі Кіровоградщини, автор – Босько В.М. У календарях надані відомості про видатних осіб Кіровоградщини. Останній календар, за 2015 рік, є також у бібліотеці нашої школи:

  • Босько В.М.

     Історичний календар Кіровоградщини на 2015 рік. Люди. Події. Факти.     Кіровоград: Центр. – Укр. Вид.-во, 2014, 269 с.

http://ru.calameo.com/books/0035066026b764c770f98

 

Наш давній край дихає історією, на цих землях творилася історія краю і держави. Багато наших земляків зробили вагомий внесок у розвиток вітчизняної науки, культури, освіти. Використовуючи ці краєзнавчі матеріали в навчально-виховній роботі, ми можемо виховувати у наших учнів патріотичні почуття. Краєзнавча діяльність вчителя дозволяє учню познайомитись  зі своїм краєм, знати патріотичні, духовно-моральні традиції народу. А це і є витоки та основа патріотичного виховання.


 

 


 

Вхід на сайт
Block title
- ”Національна
Block title
«гаряча лінія» - ”Національна
Календар
«  Вересень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Copyright MyCorp © 2020
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz